نکته هایی برای شستن لباس نوزاد با مینی واش ( کهنه شور )

           نکته هایی برای شستن لباس نوزاد با مینی واش ( کهنه شور )

 

در مقایسه با ایام قدیم که شست وشوی لباس نوزاد با دست و با هزار سختی و مشقت آن هم در چند نوبت روز توسط مادران انجام میشد، در حال حاضر عمل شستن لبا سها آن هم معمولا یک بار در روز با  مینی واش ( کهنه شور )  نبايد کار چندان سخت و طاقت فرسايی به نظر آید. ولی، شاید آنچه این کار را برای بیشتر مادران جوان امروزی سختتر میکند، انتخاب مناسبترین شیوه شست وشوی  برای تمیز کردن این لکه هاست. در این مقاله سعی شده با برشمردن نکاتی هر چند کوچک راهنمای خوبی برای مادران جوان برای شستن لباسهای کودک  توسط مینی واش را خدمت شما ارائه بدهیم .

 

09090

 

 

لکه بری لباسهای نوزاد

منشاء اغلب لکه های لباس نوزاد حاصل مواد غذايی و آلی تشکیل دهنده در غذای روزانه اش است. از این رو، استفاده از مواد شوینده حاوی آنزیم های لکه بر می تواند مولکول های تشکیل دهنده این مواد غذايی چون پروتئین ها - کربوهیدراتها و لیپیدها را شکسته و به راحتی این لکه ها را از لباس پاک كند. البته، به یاد داشته باشید این آنزیم ها نیازمند زمان کافی براي تاثیر روی لکه لباس ها هستند. بنابراین، لبا سهای چرک نوزاد را همیشه قبل از شست و شوی به مدت نیم ساعت در آب محتوی این نوع مواد شوینده آنزیم دار لکه بر بخیسانید.

درصورت وجود لکه خون روی لباس نوزاد، آن را قبل از شس توشو، در محلول محتوی 3 درصد پروکسید هیدروژن در مینی واش بخیسانید.

توجه داشته باشید خیساندن لباسهای چرک و کثیف نوزاد قبل از شست وشو در مواد شوینده لکه بر محتوی آنزیم، همواره میتواند تاثیر چشمگیری در نتیجه کار شست وشوی شما و زدودن انواع لکه ها داشته باشد.

شست وشوی ممتد لباس نوزاد میتواند موجب ایجاد ته مایه زرد رنگی روی لباس بچه و رفتن رنگ اولیه پارچه لباس شود. مسئله ای که دغدغه بسیاری از مادران خوش سلیقه امروزی است؛ البته برای این مسئله هم چاره ای برای شما مادران جوان اندیشیده شده است. شما میتوانید هر از گاهی لباس های نوزاد خود را در محلول حاوی مواد سفیدکننده مخصوص لباس های رنگی در مینی واش قراردهید و این زردی را از لباس بزداييد!

به دلیل اینکه کودکتان به خصوص در ماههای اولیه تولد دارای پوست فوقالعاده حساسی است، قبل از استفاده از هر نوع ماده شیمیايی و سفیدکننده با پزشک متخصص اطفال درخصوص انتخاب مناسبترین شوینده پاک‌کننده مشورتی داشته باشید.

شستن لباس نوزاد با  مینی واش ( کهنه شور ) می تواند راحتترین شیوه برای شستن لباس های نوزاد شما باشد. البته در صورت انتخاب مینی واش  حتما به خاطر داشته باشید که قبل از شست وشوی با مینی واش ، لباسهای تیره را از لبا سهای رنگ روشن نوزاد جدا كنيد تا نتیجه کارتان به نسبت بهتر و قابل قبول تر باشد.

 

7878

 

نكات زير نيز قابل توجه است:

حتما قبل از جا دادن لباسها در مینی واش ( کهنه شور ) به برچسب دوخته شده در پشت لباس توجه كنيد تا از میزان حرارت مورد نیاز به منظور شست وشوی آن لباس مطلع شوید.

در حالت کلی و معمول، شستن لباس نوزاد با آب گرم مناسبتر است زیرا با گرمتر کردن درجه حرارت آب، نتیجه کار بسیار بهتر میشود. البته، از جمله معایب شست وشوی لباس با آب گرم، چروک شدن بیشتر لباسها در پایان کار شست وشو و قاعدتا اتو کردن زود به زود لباسهای کودک پس از هر بار شست وشو با آب گرم کار چندان راحتی برای مادران نخواهد بود. از این رو، بهتر است لبا سهای لطیف و نازک كودكانتان را تنها با آب سرد شست وشو دهيد.

بهتر است بعضی از لباسهای نوزادتان همانند جوراب و پیشبند نوزاد را ابتدا در کیسه مشبک و توری قرار دهید و آنگاه در محفظه مینی واش قراردهید.

در صورتیکه ترجیح میدهید گاه لباس نوزادتان را با دست بشوييد برای دستیابی به نتیجه مطلوب تر حتما در ابتدا آن را در محلول صابون بخیسانید و پس از گذشت زمان کافی آن را روی تخته مینی واش قراردهید و شروع به سابیدن لباس کنید. البته دقت کنید پس از شستن لباس در محلول آب و صابون، لباس را به دفعات آبکشی کنید تا هیچ صابونی در لباس نماند و موجب ایجاد هر نوع حساسیت پوستی برای نوزاد شود.

همیشه به خاطر داشته باشید آویزان کردن لباس نوزاد دلبندتان در هوای آزاد به مراتب بهتر از دستگاههای خشک‌ کن امروزی است