راهنمای خوب برای مادران جوان در مورد شستن لباسهای کودک نو رسیده با مینی واش یا کهنه شوی

راهنمای خوب برای مادران جوان در مورد شستن لباسهای کودک نو رسیده با مینی واش  یا  کهنه شوی

در مقایسه با ایام قدیم که شست وشوی لباس نوزاد با دست و با هزار سختی و مشقت آن هم در چند نوبت روز توسط مادران انجام میشد، در حال حاضر عمل شستن لبا سها آن هم معمولا یک بار در روز با ماشین لباسشويی کودک و یا مینی واش نبايد کار چندان سخت و طاقت فرسايی به نظر آید. ولی، شاید آنچه این کار را برای بیشتر مادران جوان امروزی سختتر میکند، انتخاب مناسبترین شیوه شستوشو با مینی واش برای تمیز کردن این لکه هاست. در این مقاله سعی شده با برشمردن نکاتی هر چند کوچک راهنمای خوبی برای مادران جوان برای شستن لباسهای کودک نو رسیده شان باشیم.

لکه بری لباسهای نوزاد

1. منشاء اغلب لکه های لباس نوزاد حاصل مواد غذايی و آلی تشکیل دهنده در غذای روزانه اش است. از این رو، استفاده از مواد شوینده حاوی آنزیم های لکه بر می تواندهنگام شستشو با مینی واش یا کهنه شور مولکول های تشکیل دهنده این مواد غذايی چون پروتئین ها - کربوهیدراتها و لیپیدها را شکسته و به راحتی این لکه ها را از لباس پاک كند. البته، به یاد داشته باشید این آنزیم ها نیازمند زمان کافی براي تاثیر روی لکه لباس ها هستند. بنابراین، لبا سهای چرک نوزاد را همیشه قبل از شست وشو به مدت نیم ساعت درمینی واش به همراه آب محتوی این نوع مواد شوینده آنزیم دار لکه بر بخیسانید.

2. درصورت وجود لکه خون روی لباس نوزاد، آن را قبل از شستشو، در محلول محتوی 3 درصد پروکسید هیدروژن در مخزن مینی واش بخیسانید.

3. توجه داشته باشید خیساندن لباسهای چرک و کثیف نوزاد قبل از شست وشو در مینی واش مواد شوینده لکه بر محتوی آنزیم، همواره میتواند تاثیر چشمگیری در نتیجه کار شست وشوی شما و زدودن انواع لکه ها داشته باشد.

4. شست وشوی ممتد لباس نوزاد میتواند موجب ایجاد ته مایه زرد رنگی روی لباس بچه و رفتن رنگ اولیه پارچه لباس شود. مسئله ای که دغدغه بسیاری از مادران خوش سلیقه امروزی است؛ البته برای این مسئله هم چاره ای برای شما مادران جوان اندیشیده شده است. شما میتوانید هر از گاهی لباس های نوزاد خود را در محلول حاوی مواد سفیدکننده مخصوص لباس های رنگی قراردهید وسپس از مینی واش استفاده کنید تا این زردی را از لباس بزداييد!

5. به دلیل اینکه کودکتان به خصوص در ماههای اولیه تولد دارای پوست فوق العاده حساسی است، قبل از استفاده از هر نوع ماده شیمیايی و سفید کننده با پزشک متخصص اطفال درخصوص انتخاب مناسبترین شوینده پاک‌کننده مشورتی داشته باشید.

شستن لباس نوزاد با ماشین لباسشويی کودک یا مینی واش می تواند راحتترین شیوه برای شستن لباس های نوزاد شما باشد. البته در صورت انتخاب ماشین لباسشويی کودک یا مینی واش حتما به خاطر داشته باشید که قبل از شستشو با مینی واش، لباسهای تیره را از لبا سهای رنگ روشن نوزاد جدا كنيد تا نتیجه کارتان به نسبت بهتر و قابل قبو لتر باشد.

نكات زير نيز قابل توجه است:

1. حتما قبل از جا دادن لباسها در ماشین لباسشويی کودک یا مینی واش به برچسب دوخته شده در پشت لباس توجه كنيد تا از میزان حرارت مورد نیاز به منظور شست وشوی آن لباس مطلع شوید.

2. در حالت کلی و معمول، شستن لباس نوزاد با آب گرم مناسبتر است زیرا با گرمتر کردن درجه حرارت آب، نتیجه کار بسیار بهتر میشود. البته، از جمله معایب شستشوی لباس با آب گرم، چروک شدن بیشتر لباسها در پایان کار شست وشو و قاعدتا اتو کردن زود به زود لباسهای کودک پس از هر بار شست وشو با آب گرم کار چندان راحتی برای مادران نخواهد بود. از این رو، بهتر است لبا سهای لطیف و نازک كودكانتان را تنها با آب سرد و با دور ملایم کهنه شور شستشو دهيد.

3. بهتر است بعضی از لباسهای نوزادتان همانند جوراب و پیشبند نوزاد را ابتدا در کیسه مشبک و توری قرار دهید و آنگاه در محفظه ماشین لباسشويی کودک ، مینی واش و یا کهنه شوی قراردهید.

4. همیشه به خاطر داشته باشید آویزان کردن لباس نوزاد دلبندتان در هوای آزاد به مراتب بهتر از دستگاههای خشک‌ کن امروزی است.